Общински съвет – Благоевград прие предложението на кмета Методи Байкушев да бъде осигурен свободен обществен достъп до дворовете и спортните площадки на общинските училища в извънучебно време. Имотите – публична общинска собственост, в които се помещават училищата, ще бъдат предоставени безвъзмездно за управление на съответните учебни заведения.
С решението се въвежда единен и ясен режим за управление и ползване на училищните имоти, осигурява се необходимата материална база за нормалното осъществяване на образователния процес и се гарантира общественият интерес за по-пълноценно използване и достъп на всички благоевградчани до инфраструктурата за спорт, игра и активен живот, изградена и поддържана с публични средства.
ОбС одобри предложението кметът на община Благоевград да определи със заповед конкретния ред и за ползване на дворовете и спортните площадки на открито, при спазване на следните условия:
– режим на ползване – дворовете и спортните площадки да се ползват свободно от граждани в извънучебно време/след приключване на учебните занятия, с ограничен часови диапазон до 22:00 часа, съобразно изискванията за обществен ред и опазване на спокойствието на жителите в прилежащите квартали;
– поддържане на чистотата – почистването на дворовете и спортните площадки вследствие ползването им в извънучебно време да се организира и поеме от Община Благоевград чрез компетентните общински служби. По преценка в дворовете да бъдат поставени допълнителни съдове за събиране на отпадъци, съобразно интензивността на ползване на всеки обект;
– видеонаблюдение – Община Благоевград поетапно да осигури видеонаблюдение на дворовете и спортните площадки, което да изпълнява едновременно превантивна и доказателствена функция при констатиране на увреждане на общинската собственост;
– мониторинг на състоянието – Общинска администрация Благоевград, със съдействието на директорите на учебните заведения да осъществява периодичен контрол върху техническото състояние на дворовете и спортните площадки с цел своевременно установяване на настъпили повреди и предприемане на необходимите мерки за отстраняването им;
– ремонт на щети и имуществена отговорност – разходите за текущ ремонт и отстраняване на щети, причинени на общинската инфраструктура в дворовете и спортните площадки по време на извънучебното им ползване, се поемат от бюджета на Община Благоевград, като Общината ще упражнява правото си на иск за претърпени вреди срещу всяко лице, установено като причинител на увреждането.
С цел защита на особено важни обществени интереси по осигуряване на публичен достъп до важна общинска инфраструктура още през летните месеци на 2026 г. ОбС допусна предварително изпълнение на решението си.
Достъпът до училищните дворове и спортните площадки ще насърчи физическата активност, активния начин на живот и социализацията сред децата и младежите. Създават се условия те да спортуват и играят в по-безопасна среда, вместо да търсят алтернативи в нерегулирани и значително по-малко безопасни места, като паркинги, междублокови пространства, входове на жилищни сгради и други нерегламентирани места, с което рискът от инциденти и рисково поведение нараства. Децата и младежите, лишени от достъп до безопасни открити пространства за игра и спорт, са изложени на повишен риск от физическа неактивност, социална изолация и рисково поведение – последици, чието предотвратяване е в основата на превантивните политики за закрила на детето.
Свободният достъп до тези пространства е и мярка в подкрепа на превенцията на рисковото поведение, социалната изолация и физическата неактивност сред подрастващите.
Днешното решение е в изпълнение на политиката на Община Благоевград за по-ефективно използване на публичната инфраструктура в полза на гражданите, с фокус върху децата, младежите и качеството на живот в кварталите.
Решението на ОбС обхваща 16 училища на територията на община Благоевград: Второ основно училище „Димитър Благоев“, Трето основно училище „Димитър Талев“, Четвърто основно училище „Димчо Дебелянов“, Пето средно училище „Георги Измирлиев“, СУ „Иван Вазов“, Седмо средно училище „Кузман Шапкарев“, Осмо средно училище „Арсени Костенцев“, Девето основно училище „Пейо Крачолов Яворов“, Единадесето основно училище „Христо Ботев“, Езикова гимназия „Акад. Людмил Стоянов“, Природо-математическа гимназия „Акад. Сергей Корольов“, СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“, Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ и Благоевградска професионална гимназия „Ичко Бойчев“.

