На 3 март българите отбелязват един от най-значимите празници в историята на страната – Деня на Освобождението. Тази дата бележи края на Руско-турската освободителна война (1877–1878) и възстановяването на българската държавност след близо пет века османско владичество.
Историята зад 3 март
На този ден през 1878 г. в Сан Стефано (днес квартал на Истанбул) е подписан мирният договор между Руската и Османската империя. Споразумението предвижда създаването на автономно Българско княжество, което включва територии от Мизия, Тракия и Македония. Въпреки че границите на Санстефанска България са ревизирани няколко месеца по-късно на Берлинския конгрес, този договор поставя основата за възстановяването на независимата българска държава.
Как празнуваме?
Трети март е национален празник на България от 1991 г. В този ден в цялата страна се организират тържествени събития – церемонии, военни паради, поднасяне на венци и цветя в памет на загиналите за свободата на България. Едно от най-емблематичните места, където се отбелязва празникът, е връх Шипка. Там хиляди българи се събират, за да отдадат почит на героите, които са се сражавали в решаващата битка за свободата на страната.
Колко години празнуваме?
През 2025 г. България отбелязва 147 години от подписването на Санстефанския мирен договор и 34 години, откакто 3 март е официално обявен за национален празник.
България днес
Днес България е независима държава, член на Европейския съюз и НАТО. Богата на култура, традиции и история, страната ни пази своята идентичност и продължава да се развива. 3 март ни напомня за жертвите, направени за свободата, и за силата на българския дух.
Честит празник, българи! Нека помним историята си и ценим свободата!