Днешното ми интервю е с един от най-успешните дебюти в поп-фолка. Нейното име се нареди до водещите имена в жанра за кратко време, а всяка нейна песен е хит. Тя е Лорена – жената която няма аналог. Какво сподели тя пред мен, четете в следващите редове.

Лорена, дуетът ти с Илиян „Пристрастени“ вече се върти навсякъде. Как се роди идеята за тази колаборация?

Как се роди идеята ли? Аз харесвам тази песен от години и бях говорила с мой приятел и текстописец Петър Петров, да напишем нещо. Той ми звънна една вечер и аз вдигнах. Изненада беше че отсреща не чух неговият глас, а беше този на моят колега и приятел Илиян. Той бе впечатлен от парчето и ми каза „Много яко парче! Дай да го направих заедно“. Познавам Илиян повече от 15 години, той е уникален човек и изпълнител. Разбира се, приех идеята на драго сърце.

Песента има силно емоционален заряд. Има ли лична история или момент, който стои зад текста?

Искахме да бъдем нещо положително като текст. Исках да избягам от драмата в която ме виждат в повечето ми песни почитателите. Двамата с Илиян бяхме единодушни, че в тази песен трябва да изпеем как си действат един мъж и една жена.

Видеото е заснето на екзотична дестинация и изглежда като малък филм. Как избрахте локацията и какви бяха най-големите предизвикателства по време на снимките?

.. (смее се) В това отношение всички ми казват че съм много луда. Буквално след като решихме че песента ще бъде колаборация, Илиян ми сподели че е на остров Бали и ще бъде там до края на август. Аз казах „О, това парче трябва да излезе лятото!“, а не след като топлите дни приключат. Буквално купих билетите от сега за след няколко дни. Отидохме, гостувахме на Илиян, а той и неговата половинка бяха страхотни и ни приеха уникално. Не се чувствахме всякаш сме на работа, а на почивка с приятели. Всичко мина страхотно.

Имаш ли любима сцена или кадър от клипа, който за теб казва най-много без думи?

Аз обожавам Бали. Тази песен ми въздейства много. Дори и в нашият вариант. Опитахме да направим нещо различно от оригинала. Не мога да кажа кой е любимият ми кадър. Всичко ми харесва.

Как се работи с Илиян в студиото – повече енергия, импровизации или перфекционизъм до последния детайл?

Как се работи с Илиян ли? То не се усеща като работа.. Илиян е толкова лек човек. С него всички проблеми просто падат. Той те зарежда енергийно. Толкова емоции може да ти даде.. С една дума – истински.

Поп-фолк жанрът в момента е в интересен период на промяна. Как виждаш мястото си в тази нова вълна?

Мен хората са ме възприели в една малко по-драматична линия. В момента вълната е на малко по-бързите парчета, на кючека. Опитвам да се напасна, защото ако не си в боя – губиш мястото си. Честно казано съм човек който обича да експериментира, не знам дали обаче хората ме възприемат в новата вълна.

Смяташ ли, че публиката днес очаква от поп-фолка различни истории и емоции, отколкото преди десет години?

Разбира се. Хората очакват нещо доста по-различно от преди 10 години. Музиката доста се промени. Ние не можем да тъпчем на едно и също място. Иначе всичко омръзва.. Напротив, трябва да се надграждаме и да вървим нагоре, да правим качествена музика, но в момента е точно обратното..

Приятелствата в поп-фолка – мит или реалност? Имаш ли колега, който ти е истински близък извън сцената?

Ами аз се разбирам с всичките си колеги. Нямам конфликт с никого. А относно приятелствата – да, има, защо да няма. Имам колеги с които бих се отпуснала, но винаги трябва да имаш едно на ум.

Сцената изисква много време, пътувания и отдаденост. Как успяваш да съчетаеш личния живот с успешната кариера?

През изминалата година установих, че това е доста сложно. Коства много на мен, на близките и на детето ми. Затова реших да огранича малко ангажиментите си. Не знам дали хората са забелязали, но не работя толкова активно по участия. Това , защото искам да подаря на хората които обичам време. Малкият вече порасна, започна да разбира и да задава въпроси, които след години когато опитам да му отговоря и да му кажа че правя нещо заради него, това не е имало абсолютно никакъв снимъл, защото съм го лишила от себе си. Опитвам да балансирам и да не ощетявам никого. Да давам каквото мога на публиката и хората които ме очакват всеки път да изляза на сцената.

Имало ли е момент, в който сцената е взимала твърде много от теб и си искала просто да спреш и да изключиш всичко?

Имала съм трудни моменти и моменти на размисъл, но не и такъв, в който да се откажа. Страшно много обичам музиката за да я оставя на 100%.

Ако трябва да опишеш музиката си с три думи, кои биха били те?

Ако трябва да опиша музиката с три думи.. Мога с една – чувства!

Коя твоя песен е най-близка до сърцето ти и защо?

С годините казвах, че всяка моя песен е като моя рожба и не мога да ги деля. Има обаче една песен обаче, когато се появи и няма момент в който да не настръхна. Дори в момента настръхвам, съжалявам че не може да ме видите.. Това е „Черна орхидея“.

Какво би искала феновете да усещат, когато чуят името „Лорена“ – енергия, емоция или нещо друго?

Това което аз искам когато слушат Лорена е, да живеят с песните ми.

Какво следва – още дуети, солов проект, нова изненада? Какво могат да очакват феновете ти след „Пристрастени“?

Какво следва? Имам няколко парчета. Имам дуети, имам самостоятелни песни, имам нещо и типично за Лорена, имам и нещо извън комфортната ми зона.. Заредена съм да правя музика и когато му дойде времето, всяко едно парче ще види бял свят и се надявам, хората да се усетят в моята музика.

Снимка: Габриел Караколев