Днешното ми интервю е с един от най-успешните дебюти в поп-фолка. Нейното име се нареди до водещите имена в жанра за кратко време, а всяка нейна песен е хит. Тя е Лорена – жената която няма аналог. Какво сподели тя пред мен, четете в следващите редове.
Лорена, дуетът ти с Илиян „Пристрастени“ вече се върти навсякъде. Как се роди идеята за тази колаборация?
– Как се роди идеята ли? Аз харесвам тази песен от години и бях говорила с мой приятел и текстописец Петър Петров, да напишем нещо. Той ми звънна една вечер и аз вдигнах. Изненада беше че отсреща не чух неговият глас, а беше този на моят колега и приятел Илиян. Той бе впечатлен от парчето и ми каза „Много яко парче! Дай да го направих заедно“. Познавам Илиян повече от 15 години, той е уникален човек и изпълнител. Разбира се, приех идеята на драго сърце.
Песента има силно емоционален заряд. Има ли лична история или момент, който стои зад текста?
– Искахме да бъдем нещо положително като текст. Исках да избягам от драмата в която ме виждат в повечето ми песни почитателите. Двамата с Илиян бяхме единодушни, че в тази песен трябва да изпеем как си действат един мъж и една жена.
Видеото е заснето на екзотична дестинация и изглежда като малък филм. Как избрахте локацията и какви бяха най-големите предизвикателства по време на снимките?
– .. (смее се) В това отношение всички ми казват че съм много луда. Буквално след като решихме че песента ще бъде колаборация, Илиян ми сподели че е на остров Бали и ще бъде там до края на август. Аз казах „О, това парче трябва да излезе лятото!“, а не след като топлите дни приключат. Буквално купих билетите от сега за след няколко дни. Отидохме, гостувахме на Илиян, а той и неговата половинка бяха страхотни и ни приеха уникално. Не се чувствахме всякаш сме на работа, а на почивка с приятели. Всичко мина страхотно.


Имаш ли любима сцена или кадър от клипа, който за теб казва най-много без думи?
– Аз обожавам Бали. Тази песен ми въздейства много. Дори и в нашият вариант. Опитахме да направим нещо различно от оригинала. Не мога да кажа кой е любимият ми кадър. Всичко ми харесва.
Как се работи с Илиян в студиото – повече енергия, импровизации или перфекционизъм до последния детайл?
– Как се работи с Илиян ли? То не се усеща като работа.. Илиян е толкова лек човек. С него всички проблеми просто падат. Той те зарежда енергийно. Толкова емоции може да ти даде.. С една дума – истински.

Поп-фолк жанрът в момента е в интересен период на промяна. Как виждаш мястото си в тази нова вълна?
– Мен хората са ме възприели в една малко по-драматична линия. В момента вълната е на малко по-бързите парчета, на кючека. Опитвам да се напасна, защото ако не си в боя – губиш мястото си. Честно казано съм човек който обича да експериментира, не знам дали обаче хората ме възприемат в новата вълна.
Смяташ ли, че публиката днес очаква от поп-фолка различни истории и емоции, отколкото преди десет години?
– Разбира се. Хората очакват нещо доста по-различно от преди 10 години. Музиката доста се промени. Ние не можем да тъпчем на едно и също място. Иначе всичко омръзва.. Напротив, трябва да се надграждаме и да вървим нагоре, да правим качествена музика, но в момента е точно обратното..
Приятелствата в поп-фолка – мит или реалност? Имаш ли колега, който ти е истински близък извън сцената?
– Ами аз се разбирам с всичките си колеги. Нямам конфликт с никого. А относно приятелствата – да, има, защо да няма. Имам колеги с които бих се отпуснала, но винаги трябва да имаш едно на ум.

Сцената изисква много време, пътувания и отдаденост. Как успяваш да съчетаеш личния живот с успешната кариера?
– През изминалата година установих, че това е доста сложно. Коства много на мен, на близките и на детето ми. Затова реших да огранича малко ангажиментите си. Не знам дали хората са забелязали, но не работя толкова активно по участия. Това , защото искам да подаря на хората които обичам време. Малкият вече порасна, започна да разбира и да задава въпроси, които след години когато опитам да му отговоря и да му кажа че правя нещо заради него, това не е имало абсолютно никакъв снимъл, защото съм го лишила от себе си. Опитвам да балансирам и да не ощетявам никого. Да давам каквото мога на публиката и хората които ме очакват всеки път да изляза на сцената.
Имало ли е момент, в който сцената е взимала твърде много от теб и си искала просто да спреш и да изключиш всичко?
– Имала съм трудни моменти и моменти на размисъл, но не и такъв, в който да се откажа. Страшно много обичам музиката за да я оставя на 100%.
Ако трябва да опишеш музиката си с три думи, кои биха били те?
– Ако трябва да опиша музиката с три думи.. Мога с една – чувства!

Коя твоя песен е най-близка до сърцето ти и защо?
– С годините казвах, че всяка моя песен е като моя рожба и не мога да ги деля. Има обаче една песен обаче, когато се появи и няма момент в който да не настръхна. Дори в момента настръхвам, съжалявам че не може да ме видите.. Това е „Черна орхидея“.
Какво би искала феновете да усещат, когато чуят името „Лорена“ – енергия, емоция или нещо друго?
– Това което аз искам когато слушат Лорена е, да живеят с песните ми.
Какво следва – още дуети, солов проект, нова изненада? Какво могат да очакват феновете ти след „Пристрастени“?
– Какво следва? Имам няколко парчета. Имам дуети, имам самостоятелни песни, имам нещо и типично за Лорена, имам и нещо извън комфортната ми зона.. Заредена съм да правя музика и когато му дойде времето, всяко едно парче ще види бял свят и се надявам, хората да се усетят в моята музика.
Снимка: Габриел Караколев

