Летният сезон носи топлина, дълги дни и повече възможности за игра и слънчеви лъчи – не само за нас, но и за нашите домашни любимци. Въпреки това, високите температури могат да се окажат опасни за котките, особено ако не сме внимателни с условията, в които живеят. Ето какво е важно да знаем за грижата за котките през лятото:

1. Осигурете постоянен достъп до прясна вода

През горещите дни котките, както и хората, се нуждаят от повече течности. Уверете се, че купичката с вода винаги е пълна с прясна, хладна вода. Можете дори да добавяте кубчета лед, за да я поддържате студена по-дълго. За капризните котки водна чешма (фонтанче) често е добра идея.

2. Поддържайте прохладна среда у дома

Ако живеете в апартамент без климатик, проветрявайте помещенията рано сутрин и вечер, използвайте вентилатори (но не насочвайте въздушната струя директно към котката) и затъмнявайте прозорците през най-горещите часове. Оставете на котката достъп до хладни повърхности като плочки или мокри кърпи.

3. Никога не оставяйте котка в затворено пространство без вентилация

Коли, килери, остъклени балкони или други затворени помещения без циркулация на въздуха могат бързо да се превърнат в смъртоносни капани при жеги. Уверете се, че котката има свобода да се мести и не е заключена на горещо място.

4. Пазете котките от слънчеви изгаряния

Котките с бяла козина или слабо окосмени части – като ушите и носа – са по-уязвими към слънчеви изгаряния. Ако обичат да се излежават на слънце, ограничете времето им на директна слънчева светлина. При нужда може да се използва специален слънцезащитен крем за животни, препоръчан от ветеринар.

5. Четкайте редовно козината

Редовното разресване на козината премахва излишните мъртви косми и улеснява терморегулацията. При дългокосместите котки това е особено важно през лятото, за да не се запарва кожата и да се предотврати образуването на сплъстени участъци.

6. Бъдете внимателни със свободно излизащите котки

Котките, които излизат навън, са изложени на допълнителни рискове – дехидратация, топлинен удар, ухапвания от насекоми или дори контакт с опасни химикали (напр. препарати за градини). Уверете се, че имат сенчести места за почивка и винаги достъп до вода.

7. Следете за признаци на топлинен удар

Симптоми като бързо дишане, летаргия, зачервени венци, повръщане или отпуснатост могат да са знак за прегряване. В такъв случай незабавно се свържете с ветеринар и преместете котката на хладно място.


В заключение

Лятото може да бъде приятно и за котките, стига да осигурим подходящи условия и внимание. С няколко лесни мерки ще помогнем на мъркащия ни приятел да се чувства комфортно, здрав и спокоен дори и в най-горещите дни.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com